Kalendarz wydarzeń

Światowe Spotkanie Rodzin, Filadelfia 2015

Ósme Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w dniach 22-27 września 2015 roku w Filadelfii, w amerykańskim stanie Pensylwania. Poinformował o tym miejscowy arcybiskup Charles Chaput na konferencji prasowej 26 lutego

Książka

          

Papieskie katechezy o rodzinie

Katechezy papieskie dotyczące życia małżeńskiego i rodzinnego w jednym miejscu – to pozycja dla każdej rodziny. Ojciec św. Franciszek w sposób przystępny i prosty tłumaczy: relacje tworzące rodzinę, rolę każdego z jej członków, powołanie do życia małżeńskiego, bycie kobietą i mężczyzną, matką lub ojcem; przeprowadza w kluczu Bożego słowa przez wiele współczesnych problemów. 

Synod o rodzinie

Od 4 października trwa w Rzymie XIV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów na temat małżeństwa i rodziny. Co przyniesie dla wiernych całego świata? Jak wesprze i umocni rodzinę? Odpowiedź przyniosą najbliższe tygodnie. Synod potrwa do 25 października.


Skład polskiej delegacji:

 

  • Abp Stanisław Gądecki
  • Abp Henryk Hoser
  • Bp Jan Wątroba
  • Audytorzy:
  • Jadwiga i Jacek Pulikowscy
     

Polska delegacja na Synod:

Jadwiga i Jacek Pulikowscy, abp Henryk Hoser, abp Stanisław Gądecki, bp Jan Wątroba.

 


Iść razem, aby rozumieć lepiej

Prowadziłem kiedyś w niewielkiej włoskiej parafii spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii św. Rozmawialiśmy o wielu sprawach, które budziły wątpliwości bądź nastręczały trudności w rozumieniu prawd wiary.

czytaj dalej...

   

Komunikat na zakończenie Synodu Biskupów

Kończący się dzisiaj synod biskupów na temat małżeństwa i rodziny był doświadczeniem jedności Kościoła i ubogacaniem się Jego różnorodnością.

czytaj dalej..
   

Wiara daje życie

Podczas Synodu praktycznie wszystkie grupy językowe, które obradowały w circoli minori, wysunęły postulat wprowadzenia solidnego i wymagającego przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa.

czytaj dalej...

   

Kobieta ciągle jeszcze nieodkryta

Pośród gorących dyskusji synodalnych na temat sytuacji małżeństwa i rodziny bardzo nieśmiało pojawił się temat godności kobiety.

czytaj dalej...
   

Pokusa fałszywego miłosierdzia

Czy miłosierdzie może być fałszywe? Warto zacząć od tego pytania, które stawiam w relacji do propozycji niektórych ojców synodalnych, aby zezwolić na Komunię św. osobom rozwiedzionym, a żyjącym w ponownym związku.

czytaj dalej... 

   

Rodzina – miejscem przekazywania wiary

Podczas Synodu Biskupów w wielu wypowiedziach poruszono temat przekazywania wiary. Dlaczego jest to tak istotna kwestia? Łaskę wiary otrzymujemy poprzez chrzest jako dar. Bóg pozwala człowiekowi uczestniczyć w rzeczywistości daru i tajemnicy miłości.

czytaj dalej...

   

W kierunku języka miłości

Podczas Synodu Biskupów dużo mówi się o zmianie języka, którym Kościół przepowiada Ewangelię. To trudny temat, ponieważ z jednej strony pragnie się docierać do młodych, z drugiej do wykształconych, dalej do… No właśnie, do wszystkich, za których umarł Jezus Chrystus.

czytaj dalej...

   

Pierwsze dni Synodu: rodzina to nie problem, to szansa

Synod to wspólna droga całego Kościoła, który przez swoich delegatów pragnie pochylić się nad tematem kluczowym dla wszystkich, jakim jest rodzina. Ojcowie synodalni jednomyślnie stwierdzili, że małżeństwo i rodzina są dobrem po

czytaj dalej..
   

Biskup Jan Wątroba na Synodzie w grupie włoskiej

Od kilku dni Synod o rodzinie obraduje w 13 małych grupach językowych. Biskup Jan Wątroba, przewodniczący Komisji ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, jako polski delegat bierze udział w pracach grupy włoskiej. Rozmawiano w niej m. in. o zagrożeniach związanych z ideologią gender.

czytaj dalej...
   

Homilia Ojca Świętego Franciszka na rozpoczęcie Synodu

 „Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała” (1 J 4,12).
Czytania biblijne dzisiejszej niedzieli zdają się być wybrane specjalnie na przeżywane przez Kościół wydarzenie łaski, jakim jest Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów na temat rodziny, który rozpoczyna się tą Eucharystią.

czytaj dalej...