Kalendarz wydarzeń

Światowe Spotkanie Rodzin, Filadelfia 2015

Ósme Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w dniach 22-27 września 2015 roku w Filadelfii, w amerykańskim stanie Pensylwania. Poinformował o tym miejscowy arcybiskup Charles Chaput na konferencji prasowej 26 lutego

Książka

          

Papieskie katechezy o rodzinie

Katechezy papieskie dotyczące życia małżeńskiego i rodzinnego w jednym miejscu – to pozycja dla każdej rodziny. Ojciec św. Franciszek w sposób przystępny i prosty tłumaczy: relacje tworzące rodzinę, rolę każdego z jej członków, powołanie do życia małżeńskiego, bycie kobietą i mężczyzną, matką lub ojcem; przeprowadza w kluczu Bożego słowa przez wiele współczesnych problemów. 

Posynodalna adhortacja Franciszka pt. Amoris laetitia

Papieski dokument pt. "Amoris laetitia" zaprezentowany 8 kwietnia w Watykanie oraz w Warszawie to efekt pracy dwóch synodów o rodzinie. "Radość miłości" szeroko opisuje rzeczywistość powołania małżeńskiego, jego blaski i cienie, potencjał i zagrozenia. Sam Franciszek wyznacza adhortacji dwa główne cele: "Adhortacja ta nabiera szczególnego sensu w kontekście Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Po pierwsze, poniewaz uwazam ją za propozycję dla chrześcijańskich rodzin, która pobudzi je do docenienia darów małzeństwa i rodziny oraz do podtrzymania miłości silnej i pełnej takich wartości jak: wielkoduszność, zaangażowanie, wierność i cierpliwość. Po drugie, ponieważ pragnie ona zachęcić wszystkich, by byli znakiem miłosierdzia i bliskości tam, gdzie zycie rodzinne nie jest realizowane w sposób doskonały lub nie przebiega w pokoju i radości".

Papież pisze takze: "Nikt nie moze myśleć, ze osłabienie rodziny jako społeczności naturalnej, opartej na małzeństwie jest czymś, co społeczeństwu przynosi korzyści. Jest wręcz odwrotnie: wyrządza szkodę dojrzewaniu ludzi, kultywowaniu wartości społecznych i rozwojowi etycznemu miast i narodów. Nie dostrzega się juz wyraźnie, ze tylko wyłaczny i nierozerwalny zwiazek między męzczyzną a kobietą realizuje w pełni funkcję społeczną, będąc zaangażowaniem stabilnym i umozliwiającym płodność".

Dokument do pobrania Adhortacja Amoris Laetitia